Isırgan Otunun Saça Faydaları Nelerdir?
11 Temmuz 2024

Isırgan Otunun Saça Faydaları Nelerdir?

Isırgan otu, antik zamanlardan beri bilinen ve saç sağlığı için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Isırgan otunun saç dökülmesini yavaşlatmak veya saçın yeniden çıkmasını sağlamak amacıyla kullanımı güvenli ve etkili bir uygulamadır. Isırgan otunun saça olan etkilerine dair yeterince güçlü bilimsel kanıtlar olmasa da, bu otun C vitamini ve diğer besleyici maddeler bakımından zengin olması nedeniyle saça iyi geldiği düşünülmektedir. Isırgan otundaki vitaminler ve mineraller saç foliküllerini besler ve güçlendirir. Isırgan otunun yemek olarak tüketilmesi de saça fayda sağlar ancak ot doğrudan saça da uygulanabilir.

Isırgan Otunun Saç Sağlığına Katkıları

Isırgan otu, yüzyıllardır eklem iltihapları veya idrar yolu iltihapları tedavisinde de kullanılan, tıbbi kullanımı yaygın bir bitkidir. Isırgan otunun saç sağlığının gelişiminde de etkili olduğu halk arasında yüzyıllardır kullanılarak görülmüştür. Isırgan otunu çorba, börek ya da yemek olarak tükettiğimizde vücudumuza potasyum, demir, A ve C vitamini ve protein gibi çok yararlı maddeler alırız. Bu maddeler saç sağlığımıza iyi gelmesinin yanı sıra vücut için genel anlamda besleyici ve faydalıdır.

Isırgan Otunun Saça Uygulanması

Yenilerek tüketilmesinin yanı sıra saça doğrudan da uygulanan ya da şampuan, saç kremi gibi ürünlerin içine eklenen ısırgan otu saç dökülmesini engeller, kepeği azaltır ya da durdurur, saça parlak ve sağlıklı görünüm kazandırır, kafa derisini korur. Isırganın saç uzamasını hızlandırdığı da görülmüştür. Aynı zamanda ısırgan otu, saç dökülmesinin sebeplerinden biri olan prostat hastalığına iyi gelmektedir. Isırgan otu kökü ekstresi prostat tedavisinde etkilidir. Isırgan, testosteronun saç dökülmesine yol açması ile savaşır ve saç dökülmesini yavaşlatır ya da durdurur.

Isırgan Otlu Saç Toniği Tarifi

Aşağıda vereceğimiz tarifi hazırlayıp saçınıza uygulayarak evde hazırlayacağınız basit bir uygulamayla ısırgan otundan saçlarınız için azami derecede faydalanabilirsiniz.

  • 1 demet ısırgan otunu tencerede sirke ve suyla birlikte kaynatın.
  • Karışıma kaynayıp soğuduktan sonra lavanta yağı ekleyin.
  • Bu karışımı süzerek suyunu bir kavanoz ya da şişede muhafaza edin.
  • Kullanmadan önce çalkalayın.
  • Bu suyla saç diplerinize masaj yaparak cildinize ve saçlara iyice yedirin.
  • 1 - 2 saat bekledikten sonra saçınızı az miktarda şampuanla durulayın.
Isırgan otu toniğini saçınızın yağlanma durumuna göre her gün ya da haftada 1 uygulayabilirsiniz. Çabuk yağlanan saçlarda her gün kullanılabilir. Her gün kullanımda durularken her seferinde şampuan kullanmayın, sık kullanımda şampuan saçınızı yıpratabilir.

Bu toniği kullandıktan sonra saçınızdaki düzelmeyi 3 - 4 kullanımdan sonra fark edeceksiniz.

Ekstra Bilgiler

Isırgan otunun saç sağlığına olan faydaları sadece saç dökülmesi ve kepek sorunları ile sınırlı değildir. Aynı zamanda saçın genel görünümünü iyileştirir, saçın daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Isırgan otunun içeriğindeki antioksidanlar, saç derisini serbest radikallerden korur ve saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Ayrıca, ısırgan otunun anti-enflamatuar özellikleri sayesinde saç derisindeki iltihaplanmaları azaltır ve saç köklerinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

ebru

29 Nisan 2024 Pazartesi

özellikle ısırgan otu bulunan şampuanları tercih ediyorum. saçın hem yağlanmasını durdurup hem de parlaklık kazandırıyor. katkısız keratin şampuanında tüm bu özellikleri de gördüm. ayrıca doğal yalar ile zenginleştirildiği için çok daha faydalıdır.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ebru Hanım,

Isırgan otu içeren şampuanları tercih etmeniz gerçekten mantıklı bir seçim. Isırgan otu, saçın yağlanmasını kontrol altına alırken aynı zamanda parlaklık kazandırmasıyla bilinir. Katkısız keratin şampuanlarının da benzer faydalar sağlayabildiğini ve doğal yağlarla zenginleştirildiği için daha da faydalı olduğunu belirtmişsiniz. Saç bakımında doğal ve katkısız ürünler kullanmak, uzun vadede saç sağlığınızı korumak açısından oldukça önemlidir. Bu tür ürünleri kullanmaya devam ederek saçlarınızın daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Mahpare

Öncelikle doğru bir seçim yaptığınızı belirtmek isterim ebru hanım. Isırgan otu saçı derinlemesine besleyen vitaminlere sahiptir bu nedenle birçok kişi tarafı dan tercih edilmektedir. Özellikle saç dökülmesine iyi geldiği bilinmektedir. İyi günler

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Taze Isırgan Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Taze Isırgan Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Tohumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Isırgan Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Sarımsak Yağı

Sarımsak Yağı

Isırgan Otu Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Isırgan Otu Yemeği Tarifi ve Malzemeleri