Isırgan Otu Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Isırgan Otu Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Sabunu, sayılamayacak kadar çok faydası olan ısırgan otu bitkisi; adı gibi ısırgangiller familyasından olan senelik bir bitkidir. Mayıs ve Ağustos aylarında çiçek açar. Yapraklarında "emergenz" denilen ve içeriğinde histamin ile formik asit olan tüyler bulunur. Bunlar cilt ile temas ettiğinde kaşıntı ve kızarıklığa neden olan yakıcı tüylerdir. Bu yüzden ısırgan otu adı verilen ve tek kötü huyu bu olan bu bitki; sadece Türkiye için değil, dünya üzerinde birçok ülkede aranan bir bitki olmuştur.

Isırgan otu bitkisi, çeşitli ilaç ve kozmetikte kullanılan mucizevi bitkiler arasında yer almaktadır. Antikor özelliği olan ısırgan otu, yemeği yapılabilen ve suyu içilebilen faydalı bir ot olmaktan çıkmış, sabunu da üretilmeye başlanarak farklı alanlarda da yararlanılması amaçlanmıştır. Gerek saçlar için gerek cilt ve tırnaklar için birçok kozmetikten daha etkili olduğu araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu sayede günümüzde de kullanımı artmış olan kozmetiklerden biridir. Naturel olması nedeniyle, bazı dermatologların da tavsiye ettiği sabunlar arasında adı geçen ısırgan otu sabunu, vücut için gerekli bir üründür.


Isırgan Otu Sabunu Faydaları Nelerdir?


En önemli özelliklerinden biri; yağdan ve kirden tıkanan cilt gözeneklerini açmak olan ısırgan otu sabunu, cildin daha rahat nefes almasını sağlar. Bu sayede cilt lekelerini giderir, akne ve sivilce tedavilerinde yardımcı olur. Daha çok yağlı ciltler için tercih edilen ısırgan otu sabunu, peeling etkisi vardır ve ölü derileri temizlemek için size ciddi anlamda fayda sağlar. Özellikle ergenlik döneminde meydana gelen sivilcelerde oldukça etkilidir. Kuru ciltleri nemlendirir ve kırışıklık sorununu durdurur.

Saç derisinde oluşan; yine sivilce, kepek ve benzeri problemlerde tedavi edici özelliği bulunur. Aynı zamanda ısırgan otu sabunu sayesinde açılan saç derisi gözenekleri, saçların dökülmesini yüksek oranda azaltır ve hatta dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesini sağlar (Düzenli kullanımlarda). Saçların daha hızlı ve sağlıklı bir biçimde uzamasında yardımcı olur. Saç diplerindeki yara ve tahrişlerde etkilidir. Ayrıca duş sırasında kullanılan ısırgan otu sabunu, vücut ısısını dengeler ve rahatlamayı sağlar. Bununla birlikte, romatizmaya bağlı ve siyatik benzeri kas ağrılarını yatıştırır ve kan dolaşımını hızlandırarak karıncalanma hissi veren rahatsızlıklarda etkili olur.

Egzama ve sedef hastalığına da iyi gelen ısırgan otu sabunu, tırnakların ihtiyacı olan keratin maddesini güçlendirerek tırnakların kolay kırılmasını önler. Bahsi geçen tüm bu etkiler, düzenli kullanımlar için geçerlidir.

Isırgan Otu Sabunu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Isırgan Otu Nasıl Temizlenir?

Isırgan Otu Nasıl Temizlenir?

Haber Bülteni